KAPAT
Nasıl Araç Kiralarım

11 Haziran 2018 Pazartesi

Rent A Car Sözleşmeleri Nelerden Oluşur?

Rent A Car şirketlerinden kiralanacak araçlar için, firmaların yaptığı sözleşmelerle ilgili özel bir mevzuat bulunmamaktadır. Bu nedenle Rent A Car firmaları sözleşmelerini Borçlar Kanunu’nda düzenlenen kira sözleşmeleri çerçevesi göz önüne alınarak değerlendirmektedir.

Rent A Car sözleşmesi, aracı kiraya veren firmanın taşıtı kiracıya bırakmayı, buna karşılık firmaya kira bedelini üstlendiğinin sözleşmesidir. Oto kiralama şirketleri sözleşmelerini hazırlarken, konuyla ilgili Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesini göz önüne alarak hazırlar ve müşterisine sunar. Bu sözleşme uzun vadeli ya da uzun vadeli olmayan şeklinde ayrıma tabi tutulabilir. Ancak bu durum kesinlikle net bir ayrım değildir. Sözleşme içerisinde; araç vites ve yakıt tipi, yaş ve ehliyet yaşı sınırı, provizyon ya da depozit bedeli, kilometre sınırları gibi araca ve aracı kiralayan kişiye ait bilgilerin bulunması gerekmektedir.

Bunun dışında karayolları yönetmeliği gereğince düzenlenen kanuna göre davranmayan kiracıların oluşacak sorunlu durumlar karşısında araçta oluşan masrafları kendi cebinden karşılaması ile ilgili bir madde de araç kiralama sözleşmesi içerisinde bulunmaktadır. Kiralama süresinin ne kadar olacağı belirlenmekte ve bu da sözleşme içerisine dahil edilmektedir. Ödeme yöntemleri ve ödeme seçenekleri belirlenerek sözleşmede bulunması şarttır. Ayrıca kiracının araçtan memnun kalmaması durumunda iptal/iade şartlarının sunulduğu bir madde de bu sözleşme içerisinde yer almaktadır.

Araç kiralama firmaları, müşterilerini mağdur etmemek adına en anlaşılır şekilde bu sözleşmeleri hazırlamaktadır.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

33ae8f Captca Değiştir